
CZY MOŻNA JEŚĆ PO GODZINIE 18?
Mówi się „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” oraz „śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, kolację jak żebrak”. Otóż w każdym porzekadle jest trochę prawdy. Racjonalny jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków tj. 3 posiłków głównych (I śniadanie, obiad, kolacja) oraz 1 lub 2 uzupełniających (II śniadanie, podwieczorek/lunch). Taki rozkład posiłków pozwala zachować ich regularność oraz zapobiec nadmiernemu odczuwaniu głodu. Powinny być one spożywane systematycznie, co ok. 3-4 godziny.
Ostatni posiłek należy spożyć około 3 godzin przed snem, tak aby organizm miał czas na jego strawienie i aby nie zalegał w żołądku podczas nocnego odpoczynku. Warto pamiętać, żeby kolacja była lekkostrawnym posiłkiem. Zatem osoba, która kładzie się spać o godzinie 21.00 powinna zjeść ostatni posiłek około godziny 18.00. Jednak nie można takiej godziny zasugerować osobie, która zasypia o północy. Wtedy ostatni lekki posiłek może być zjedzony nawet około godziny 21.00.
Te przykłady pokazują wyraźnie, że pora spożywania posiłków jest sprawą indywidualną i nie należy ulegać mitom! Warto zawsze skonsultować się z dietetykiem, który rozplanuje posiłki i w sposób prawidłowy dopasuje je do planu dnia i aktywności.
PODOBNE ARTYKUŁY

Błonnik pokarmowy w profilaktyce i dietoterapii
Czytaj Dalej

Standardy postępowania dietetycznego w kardiologii – stanowisko PTD 2016
Czytaj Dalej

Standardy leczenia dietetycznego otyłości prostej u osób dorosłych – Stanowisko PTD 2015
Czytaj Dalej

Kodeks etyki zawodowej dietetyka
Czytaj Dalej

DIETETYK – profesjonalny doradca
Czytaj Dalej

Czy jedzenie śniadań może pomagać w nauce?
Czytaj Dalej

Witamina B12
Czytaj Dalej

Dieta cud, czyli marzenie każdej kobiety
Czytaj Dalej

Czy można jeść po godzinie 18?
Czytaj Dalej

Czy ziemniaki tuczą?
Czytaj Dalej

Nadmiar soli w diecie
Czytaj Dalej

Jak wygrać z monotonią w diecie?
Czytaj Dalej