
DIETETYK - PROFESJONALNY DORADCA
Dietetyk jest wykwalifikowanym specjalistą ochrony zdrowia, który posiada szeroką wiedzę w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego. Poprzez dobór odpowiedniej diety prowadzi profilaktykę chorób dietozależnych oraz jest odpowiedzialny za leczenie żywieniowe w różnych stanach chorobowych. Zajmuje się również upowszechnianiem wiedzy w zakresie prawidłowego żywienia.
Poradnictwo dietetyczne może być skierowane do osób dorosłych jak również dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących, a także do osób o zwiększonej aktywności fizycznej np. sportowców. W ostatnich latach porada dietetyczna cieszy się coraz większą popularnością wśród osób zainteresowanych zdrowym stylem życia.
Każda z powyższych grup może mieć zupełnie inne korzyści z wizyty w poradni dietetycznej. W przypadku osób zdrowych rozmowa z dietetykiem ma najczęściej na celu sprawdzenie, czy stosowana dieta jest prawidłowa i dobrze zbilansowana. Szczególne korzyści z porady dietetycznej mogą odnieść pacjenci, chorujący na choroby żywieniowo zależne takie jak np. cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, różne alergie pokarmowe itp. W leczeniu wielu chorób odpowiednia dieta może poprawiać rokowania pacjenta, pomagać w wyzdrowieniu, a nawet skutkować zmniejszeniem lub zupełną eliminacją leków.
Zakres wizyty u dietetyka zależy od jej celu, stanu zdrowia pacjenta, a także jego oczekiwań. Standardowo podczas wizyty u dietetyka należy spodziewać się pytań o stan zdrowia, aktywność fizyczną oraz obszernego wywiadu na temat żywienia. W odniesieniu do diety, dietetyk często pyta co i ile pacjent spożywa, co lubi, co i dlaczego eliminuje z diety itp. Aby nic nie umknęło, przed rozmową z dietetykiem warto samodzielnie przygotować opis swojej diety wraz ze spożywanymi napojami i przekąskami. W dalszej kolejności dietetyk może oszacować ile kalorii dostarcza dieta oraz ile jest w niej składników pokarmowych takich jak np. białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik, witaminy i składniki mineralne. Na podstawie diety pacjenta dietetyk może także wskazać ewentualne, popełniane przez niego błędy oraz udzielić praktycznych wskazówek jak ich unikać w przyszłości.
Ważnym elementem wizyty u dietetyka jest także ocena prawidłowości masy ciała. W tym celu dokona on pomiaru masy ciała i zmierzy pacjenta, a następnie oszacuje wskaźnik BMI (Body Mass Index), który posłuży do oceny. W przypadku osób chorych dietetyk zapyta też o stosowane leki i suplementy.
Podczas pierwszej konsultacji, dietetyk zwykle jest już w stanie udzielić porady, jednak ma ona najczęściej bardzo ogólny charakter. Złożone problemy, w tym także choroby współistniejące czy choroby rzadkie często wymagają bardziej szczegółowej porady dietetycznej i zwykle mają miejsce dopiero na kolejnej wizycie. Podobnie jak zaplanowanie indywidualnego (dopasowanego do pacjenta) jadłospisu, które wymaga odbycia nawet kliku wizyt w poradni. W wielu chorobach przewlekłych, np. podczas leczenia otyłości zalecany jest regularny i stały kontakt pacjenta z dietetykiem. Taka współpraca często jest istotnym elementem terapii dodatkowo motywującym pacjenta do przestrzegania zaleceń dietetycznych.
PODOBNE ARTYKUŁY

Błonnik pokarmowy w profilaktyce i dietoterapii
Czytaj Dalej

Standardy postępowania dietetycznego w kardiologii – stanowisko PTD 2016
Czytaj Dalej

Standardy leczenia dietetycznego otyłości prostej u osób dorosłych – Stanowisko PTD 2015
Czytaj Dalej

Kodeks etyki zawodowej dietetyka
Czytaj Dalej

DIETETYK – profesjonalny doradca
Czytaj Dalej

Czy jedzenie śniadań może pomagać w nauce?
Czytaj Dalej

Witamina B12
Czytaj Dalej

Dieta cud, czyli marzenie każdej kobiety
Czytaj Dalej

Czy można jeść po godzinie 18?
Czytaj Dalej

Czy ziemniaki tuczą?
Czytaj Dalej

Nadmiar soli w diecie
Czytaj Dalej

Jak wygrać z monotonią w diecie?
Czytaj Dalej